Vodní tvrz Jeseník

Ten ,kdo navštíví Jeseníky je povinnost si zajít na Praděd a vidět Petrovy kameny. Ovšem tento region nabízí více. V lázních Jeseníky se nachází vodní tvrz jedna z mála zachovaných středověkých staveb toho druhu v České republice.Je opravdu nádherná. uvnitř se nachází vlastivědné muzeum Jesenicka. Promne nejzajímavější expozicí je ponurá historie tohoto regionu .Čarodějnické procesy. To opravdu stojí za zhlédnutí tálá expozice v nově zrekonstruovaných prostorách sklepení vodní tvrze v Jeseníku představuje historii rozsáhlého honu na čarodějnice, ke kterému došlo v jesenickém regionu v letech 1622-1695. V 17. století se Jesenicko na dlouhá desetiletí stalo centrem nelítostného honu na čarodějnice. Víra v pomocníky ďábla, kteří zaprodali své duše, přerostla v davovou hysterii a začalo pronásledování nevinných lidí obviněných z čarodějnictví, hrdelního zločinu. Vrchnost měla z procesů velké zisky. Celkový počet odsouzených v tehdejším nisském knížectví vystoupil na 250 osob, což řadí jesenický region na první místo v celém Slezsku. Svým rozsahem a brutalitou nemají ve střední Evropě obdoby.
. Musím ovšem doporučit nebrat děti sebou. Film a celkové pojetí je velmi sugestivní a nakonci musíte projít ohněm. Více prozrazovat nebudu.
Historie:
Doba vzniku tvrze není přesně doložena. Dřívější teorie spojovaly její založení s kolonizací místních hvozdů a vznikem osady, základu města, v polovině 13. století.
více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_tvrz_Jesen%C3%ADk
a na závěr ukázka z filmu Kladivo na čarodejnice Režie: Otakar Vávra . Doporučuji knihu od autora pana Václava Kaplického podle jeho knihy byl film natočen. Kniha je opravdu síla a je to smutné čtení. kalich
Zde geniální Václav Lohnicky-žena z filmu kladivo na čarodejnice.
https://www.youtube.com/watch?v=dKwL3dDD7lI5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
193x,
komentářů:
15,
nálezce:
kalich kalich
vyfotografováno:
28. června 2021,
vloženo:
10. července 2021

Komentáře

áno, tohle můžu, zajímavé téma, tímto p. kalichovi děkuji za pěkný příspěvek o neslavné historii, kdy mnoho životů za velké bolesti naprosto zbytečně pohaslo a mnoho životů tato smutná doba ovlivnila.....

Koho zajímají čarodejnické procesy zde odkaz na film a povídání historie cs. Je to děsiví film Dnes tohle nikdo nenatočí.
https://uloz.to/hledej?q=kladivo%20na%20%C4%8Darodejnice
a zde :Historie cs - Čarodějnické procesy
https://www.youtube.com/watch?v=yhoPlQwkh0M

lukegoss :
Děkuji medvěde. Máš pravdu je to děsivé a zároven poučné. I dnes se může opět zvrhnout fanatizmus a touha po moci a penězích ve velký průser a historie má tendenci se opakovat. :,-(

Poslední fotka ,kdo neví jsou Petrovy kameny ,kde se čarodejnice slétávaly a obcovaly s dáblem. Ke skále se nesmí zákaz jsou zde chráněny zejména dva jesenické endemické druhy zvonek jesenický a lipnice jesenická.

Moc pěkné a je tam opravdu nádherně, jen ještě doplním že někde na Pradědu, přesně nevím kde,ale volně tam roste druh nějaké orchidee a neroste nikdo jinde na světe ;-)

Cel1n :
Ano máte pravdu naše nejmenší orchidej Bradáček srdčitý ani ten Zvonek jesenický a Lipnice jesenická. Je to endemit.

Jsem na cestě na dovolenou do Jeseníků. Díky za tip. ;-) Detík mám s sebou. Snad se aspoň jednou vykopu, provětrat cívku.

kostinF5 :
tak at se ti tam líbní ,jako mě. Doporučuji až budeš unaven z pípání výlet na propouštěcí přehradu Dlouhé stráně. Lanovkou 2 km dlouhá! z Loučné nad Desnou a poté po červené 3km pěšky až k přehradě je to pohoda i s dětmi i ženou. Neuvěřitelné technické dílo . Uříznout kus kopce a vyhloubit přehradu. 1000 m. Je to div ČR.

Moc pěkný ??

60 let šílenství, které ze strachu nebyl nikdo schopen zastavit... :,-( Jak má historie tendenci se opakovat, tak pevně doufám, že nás nečeká totéž. Covidismus je zase na vzestupu a kdo je v rozporu s obecnou, vynucenou pravdou, bude mít problém :-(

Argill :
Nechtěl jsem to napsat ,ale Covidismus to začíná připomínat. Ty nejsi očkovaný? Padej ty jsi to zlo co za vše může ty roznášíš nemoc a lidé kvůli tobě umírají. Nemáš roušku? Ty jsi ten viník ty zasluhuješ potrestat upálit, umučit, rozsekat a spálit. Přeháním ,ale je někdy těžké zdravej rozum.

Asi bych z tohodle tématu rychle vycouval. Svět je úplně zaplavenej tímhle svinstvem, o ničem jiným neuslyšíš. Buďme rádi, že na LP se to neřeší. Jsem za to rád i za to, že si rozumíme ;-)

Do prdele s covidem
Vezmem klacky a nic tu řešit nebudem
V lese chvilu pubudem
Odpočinem pod dubem,v ruce s pivem ;-) o:-) :-P

Jsme na místě. (Stará voda). V Častolovicích návštéva zámku. Moc pěkné. A při cestě z Častolovic, na kruháči první nález.(bez detíku z jedoucího auta) jsem zahlídli se něco blejsknout. Po 0,5 km jízdy jsem to nevydržel a na kruháč se vrátil. A dobře jsem udělal.?
https://www.tadytuto.cz/multitool-wave-leatherman-laser.html?category=76

kostinF5 :
No nekecej LEATHERMAN tak to gratulka. Začíná to dobře.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru