Větrný mlýn Příčovy

S detektorem momentálně nechodím ale na „vejlety“ je teď ta správná doba. Myslím, že tu ještě není, tak vložím. (fotografie z dnešního odpoledne).

Větrný mlýn holandského typu se nachází západně od obce Příčovy ve Středočeském kraji. Dle údajů, uvedených v památkovém katalogu Národního památkového ústavu, se jedná o neobvykle předimenzovanou, impozantní technickou stavbu, jejíž pozůstatky jsou evidovány v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Popis stavby dle wikipedie:
Těleso mohutné stavby se nachází na katastrálním území Příčovy. Dvě třetiny výšky objektu tvoří mírně kónická spodní část, zakončená římsou z prejzů. Nad římsou vystupují pozůstatky horní části stavby, která měla cylindrický tvar. Vnitřek stavby je prázdný, na zdivu jsou zde patrné otisky někdejší dřevěné konstrukce stropů. Mlýn má kruhový půdorys o průměru více než 13 metrů, ve spodní části je zdivo silné až 1,2 metrů.

Jelikož stavba nemá z hlediska svých rozměrů nejen na území ČR, ale i v celé Evropě obdoby, bývalo dokonce zpochybňováno, zda se opravdu jednalo o větrný mlýn. Archeologický a stavební průzkum, který zde byl proveden v 90. letech 20. století však potvrdil, že objekt opravdu po určitou dobu sloužil jako větrný mlýn. Podle tohoto průzkumu mlýn byl pravděpodobně vybudován ve spojitosti s výstavbou příčovského zámku a poplužního dvora rodu Schönpflugů z Gamsenbergu, což by jeho vznik datovalo do první poloviny 18. století. Svému účelu mlýn sloužil patrně jen do konce 18. století a od té doby stavba chátrá. Částečné zakonzervování objektů bylo sice provedeno dvakrát v průběhu 20. století, stav památky však není uspokojivý.

Otvory ve zdivu jsou plné ptactva, doporučuji k návštěvě.


12 hlasů
12 hlasů
zobrazeno:
253x,
komentářů:
15,
nálezce:
namor namor
vyfotografováno:
4. července 2021,
vloženo:
4. července 2021

Komentáře

Moc pěkný 8-)??

Zajímavý místo. Myslím že ho použili i filmaři??️.........?

kočka - tak to netuším.

Zde ještě několik informací a pohled z ptačí perspektivy:
https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/tajemstvi-mlyna-na-sedlcansku-40032026

To je fakt zajímavý, mám kámoše v Kosovo Hoře, to je kousek ,myslím že ho brzy navštívím. Mám za to že ten film je starej černobílej hrabě Drákula.???

Já nikde zmínku o filmařích na tomto místě nenašel. Ale možné to je.

Krásná stavba, Romane, doslova monumentální :-)

Takový koloseum :-O Pěkný místo! ;-)

Namor:
Jestli si nenašel zmíňku o filmařích,tak se určitě pletu já. Bůhvíproč mi utkvěl v paměti zrovna tenhle film a takováhle kulisa. Snad proto že je to místo přímo stvořený pro horor.?

Stál by za renovaci a nedalo by to tolik práce jako v Jalubí..

Argill - to bylo první slovo, které mě napadlo - koloseum.
Neuvěřitelná stavba, kolik zedníků by tohle dneska asi tak dalo a jak dlouho by jim to trvalo. A je to jenom blbá kruhová stavba o průměru 13.5m. Kolik zednických firem by dokázalo v dnešní době postavit Karlštejn, Hlubokou či Bouzov?

Prospektor - parádní. Škoda, že se nedochoval v původním stavu.
Hunty - tak jsem kouknul na to Jalubí a krásná stavba. Máš pravdu, tohle by stálo za opravu.

Já taky gúglil. Jalubí je moc pěkně zrekonstruovaná stavba.Určitě by si to zasloužily i Příčovy.

Nikdy jsem si větrný mlýn nepředstavoval v takových rozměrech. Tohle musel být kolos!???

Ano, impozantní stavba. Úplné koloseum :-)

Tak to je bomba :) Diky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru