Tajemný nápis

Kostel sv.Mikuláše ve Třtici je zmiňován už ve 13.století.V roce 1748 byl vypálený a rozbořený kostel opět vystavěn.

Tajemství kostela
Tajemstvím kostela je obdélný kámen, zasazený z venčí do východní stěny. V kameni je nápis z několika písmen, z nichž čitelné je pouze písmeno W uprostřed. Může jít o vladislavské W, které by pak nastiňovalo dobu pozdní jagelonské gotiky, ale to nevysvětluje ani umístění kamene ani vlastní nápis. Pohádkově zní názor, že kníže Schwarzenberk ve svaté válce spatřil kámen s nápisem, který mu učaroval. Po návratu domů nechal nápis vytesal tak, jak si ho pamatoval, do kostela, který patřil pod jeho patronát. Zřejmě proto, že paměť na věci, které neznáme a nerozumíme jim, nebývá silná, už ani řemeslníci z popisů a vyprávění neodhadli, že jde o hebrejštinu a nápis, vypadající jako tajné písmo, byl vyryt podle přání. To je důvod, proč nelze k obsahu textu dojít nikdy. Další možností je, že při opravě kostela byl použit kámen z místního náhrobku, neboť okolo kostela býval až do roku 1820 hřbitov. Poslední teorie mluví o počátku užití gotického písma. Kameník si snad práci usnadnil, písmena zalomil a zhranatěl. Čtvrtý znak pak není vůbec písmenem, ale jde o symbol – mohl být znakem původního obyvatelstva na tomto území. Pak by celý nápis byl zkratkou
D I W /symbol/ S-Deo inssu Wenceslai Trzlicenses struxerunt
Bohu z rozkazu Václava Třtičtí postavili chrám

Další vysvětlení je, že kámen se sem dostal při opravě a nápis s kostelem a místem nijak nesouvisí. Vlastní nápis je 52 centimetrů dlouhý a 9 cm vysoký.
Tohle vysvětlení nemá své kouzlo takže osobně ho neberu..(O:

použit byl částečně text z třtice.cz

16 hlasů
16 hlasů
zobrazeno:
711x,
komentářů:
11,
nálezce:
Wladyslav Wladyslav
vyfotografováno:
20. prosince 2020,
vloženo:
20. prosince 2020

Komentáře

p. badateli a VELKÝ příteli, to je ozaj zajímavá věc - zas na druhou stranu, kdyby se vědělo, co to znamená, nebyl by to takovej unikát
- a stavba samosebou krásná ;-) :-)

Zdravím a pokusím se trochu zapojit do řešení rébusu. Co když symbol za W je boží oko?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BE%C3%AD_oko

https://www.obrazyzkroniky.cz/clanky/senov/oko-bozi-prozretelnosti---jeho-vyobrazeni-v-senovskem-kostele.html

Parada,zajímavé. Jestlipak máš již hotový piloťák,od prvního je prej vyžadován ;-)

JJ kamaráde minulou neděli jsem to udělal až teda na opravky ale těch 40 otázek je fakt trochu masakr navíc mě příjde že více jak polovina je už profesionálního rázu.Takže moje droníky už mají SPZ a já piloťák. :-) ;-)

Tak to jsi profík ;-)

to asi ne :-D open sub kategory A1 a A3.

RoboS to nebude ale je vidět že nad tím přemýšlíš. :-)Co jsem se dočetl tak jedna teorie je cituji...Čtvrtý znak pak není vůbec písmenem, ale jde o symbol – mohl být znakem původního obyvatelstva na tomto území.

Vzal jsem si brýle a vidím, že je to trochu jiný znak ;-).
Snad bude teď klidněji, abych mohl nafotit slíbené AB knoflíky. Ať se daří.

Pěkné ;-)

třeba jsou to kamenické značky kameníků co se podíleli na původní stavbě, poskládané do zkratky nápisu DIW anebo poskládané do datumu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru