Hrad Seeberg - Ostroh

Seeberg (též Ostroh) je hrad nacházející se v Ostrohu, části obce Poustka v okrese Cheb. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Předpokládá se, že Seeberg byl postaven již někdy na začátku 13. století jako sídlo některého z chebských ministeriálů. První písemná zmínka však pochází až z roku 1322, kdy se stal součástí majetku, který Chebští zastavili králi Janu Lucemburskému a jednalo se o císařskou falc.Hrad Seeberg patřil městu Cheb až do roku 1434, kdy byl císařem Zikmundem Lucemburským darován kancléři Kašparu Šlikovi. Šlik neměl dostatek financí na udržování hradu, a ten tak velmi zpustl. V roce 1461 ho odkupuje ve velmi špatném stavu radní z Chebu Kašpar Juncker. Po jeho smrti se stávají majiteli bratři z Neuberga, Konrád a Jošt. Během této doby byl hrad silně poškozen v dlouholeté válce Neubergů s Jorgem z Zedtwitz, který obýval blízký hrad Liebenstein (Libá). V roce 1648 byl hrad dobyt, vykraden a vypálen Švédy pod velením generála Königsmarka. V té době ho vlastnil Vít Dětřich ze Steinheimu, který ho poté nechal opět opravit.

V roce 1703 se stal Seeberg opět majetkem města Chebu. V průběhu času hrad několikrát zpustl a patrně kvůli nedostatku peněz byl opravován na etapy.
Kdyby se jeho rekonstrukce neujalo v 70. letech 20. století Městské muzeum ve Františkových Lázních, hrad by dnes pravděpodobně již nestál. zdroj: .wikipedia
Já jsem navšívil hrad za dobrého počasí a musím uznat ,že je nádherný. Expozice se týká života na vesnici a ve středověku.Je dobré vše dobře přečíst velmi zajímavé. Hrad má i mučírnu,která se týká útrpného práva.Vystaveny jsou nádherné popravčí meče a jiné mučící nástroje. Dále je v hradě venkovní expozice zemědělských strojů a náčiní. V malebné vesničce najdete malej mlýn, ohradu se zvířátky a dělají tam dobrou pizzu restaurace patří pravému Italovi.Dole pod hradem je rybníček ,kde se dá snad vykoupat . Na celodenní výlet s dětmi ideální místo. Všude okolo je nádherná příroda a klid. At se vám tam líbí kališníci. kalich

5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
263x,
komentářů:
16,
nálezce:
kalich kalich
vyfotografováno:
15. května 2021,
vloženo:
17. června 2021

Komentáře

Ten je paradni skoda ze to mam tak daleko... ??

Pěkné místo.?

Hrad je velice zajímavý ze stavebního pohledu. Nikde jsem nic podobné zatím nikdy neviděl . .Je to bývalá císařská falc a je to i po opravě znát .Hrad je také velmi zajímavý tím ,že zde sídlil chebský ministeriál což je ojedinělé ,protože v českém království se tento status společenské třídy neujal kromě chebska ,které patřilo později Štaufům a říši a poté bylo ,jako léno pronajato k české koruně. Kdo má rád středověké hrady a kasteologii měl by hrad určitě navštívit. Takových hradů unás mnoho není.

Jo jo kdyby nebyl tak z ruky už bych tam o víkendu jel ;-) Nádherný kousek :-)

ano je to opravdu daleko i z té Prahy,ale je to mimořádný hrad. Možná snad jedinný tohoto druhu v ČR

No jo no máš v archivu hezké kousky ....z Prahy daleko a co z Ostravy :,-( :,-( Už nějakou dobu e chystám na Karlštejn ale nějak nemam cestu kolem a nebo do toho přijde corona :,-(
Ta první fotka mi připomněla trochu Nové hrady ale ty uvnitř vypadají jako takové ty stavby z Německa nebo Rakouska . Určitě bezva zážitek a kdybych se někdy dostal do oblastí nevynechám návštěvu ;-)

Haidrich chlape šikovná a víš že v rajchu hned kousek za čárou je také Karlstein. A taky pěkný Ale na nás to nemá ani ve snu ;-) :-O :-D cca 50? Km od hranic? 8-)

Kalich bejku Šíkovná ty jsi ulítlá na Hrady?! 8-) mě se fakt tvé příspěvky velice líbí. Já jsem kdysi dávno měl přístup na Landštejn. Ano i s detektorem. 8-) 8-) :-O to fakt byl mazec. :-D kdybyste někdy jeli na Landštejn tak ti mohu přes kamaráda zařídit lepší prohlídku. Tam kam se normálně nepodivas. ;-) a věř že neke!!!!! :-O

hrobar1:
v rajchu ne Dolní Rakousko. Kdysi býval i důchodák :-D
Já už na Karlštejn nejezdím. hordy turistů . Drahé to je ,jak pes. Do kaple ⛪ svatého Kříže chtěj myslím registraci mnohem dní dopředu a omezený počet . Nene tam ne. To je cenější historicky tahle falc.Nic proti Karlovi. Ovšem z Ostravy to je opravdu daleko. Radši nějakou zříceninu. :-D

hrobar1:
Já ti věřím ,ale již tam nepojedu byl jsem tam již dvakrát na Landštejně. Je to jedna z nejhezčích zřícenin v ČR. Ten hrad v největší slávě musel budit opravdu respekt.Ano hrady to je moje již odmalička. Miluju historii a středověk a hrady ktomu patří. :-)

Bejku ? a co náš Hrad a zámek. Můžu taky zařídit. :-O lepší prohlídku. No prostě si pamatuj! :-O až někdy budeš u nás tak se o tebe postarám. Zařídím ti prohlídku lepší než pro prezidenta a věř že to tak je.??? A nejen to znám všechny starosty obcí kde mají krásné kulturní památky. A hrobaři jdou na ruku je to fakt logické. Takže kdybyste chtěli mohu zařídit a věř že já si s huby sráč nedělám.??✌️☮️?

Já Ti věřím a mnohokrát děkuji. Kdybych kvám někdy zavítal ,tak předem napíši pošlu telefon a rád využiji tvé nabídky. Ovšem mám toho tolik co chci vidět ,že mi nato život nebude stačit,ale snažím se. :-/ :-)

Věřím ti ty budeš stejná Holota jak já.! :-O ;-) :-D

Ten vypadá krásně ????

Tak to budeme tří :-D :-D sice daleko necestují ale ty co mam kolem projedu každý rok (Sovinec-Štramberk-Šostýn-Vikštejn-Hukvaldy-Šelenburk-Helfštýn no a náš Slezskoostravský) + další ,naštěstí to zatím baví i mojí dcerku ;-) Když mam v letě týden dovolenou tak musím za každou cenu v okolí projet maximum hradu a zřícenin :-D Letos se chystám ubytovat poblíž Macochy takže už teď mam naplánované 3 hrady + zámek no a jasně že všechny jeskyně , to bude zas manželka radostí bez sebe že je utahaná víc jak z roboty :-D :-D :-D :-D

haidrich :
:-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru