Hrad Kalich

Dnes bylo krásně. Vzal jsem auto a zajel si do mého bývalého sídla. :-) Hrad Kalich se nachází v Českém středohoří v nádherné krajině vyhaslích sopek kousek od Litoměřic . Autem jsem dojel do vesnice Třebušín. Pod hradem je parkoviště a poté strmě vede cesta až ke hradu . Hrad založil husitský hejtman Jan Žižka roku 1421. Po husitských válkách se v jeho držení vystřídalo několik majitelů, ale koncem patnáctého století byl hrad již opuštěn. První písemná zmínka o Kalichu pochází z roku 1421 a nachází se v Husitské kronice Vavřince z Březové.Jako své rodové sídlo ho založil husitský hejtman Jan Žižka předtím než husité zahájili obléhání Litoměřic. Jedním z úkolů nového hradu bylo chránit obléhatele před útoky katolické šlechty ze severozápadních Čech, k niž patřili zejména Vartenberkové.Jan Žižka zemřel roku 1424, a pánem na Kalichu se stal nejspíše jeho bratr Jaroslav z Kalicha. Po jeho smrti okolo roku 1428 se majitelkami hradu staly Žižkova sestra Anežka a další příbuzná Anna, ale podrobnější zprávy o jejich životech se nedochovaly.Jako zajímavost na Kalichu je určitě bašta v podobě asi desetiboké vyvýšeniny s plentou z nasucho kladených kamenů.Baštu stojí opravdu zato vidět. Díky tomu má tato stavba Evropskou hodnotu. Musím zmínit ,že hrad je stále odkrýván archeology Milan Sýkora a spol. díky nim hrad znova ožívá .
Zde odkaz na video o archeologickém průzkumu prováděném na hradu Kalich .https://www.youtube.com/watch?v=cwqq3BG-d40
zdroje: wikipedia,fotky moje ,
Jinak Kalich stojí opravdu navštívit je to nádherné místo s dechberoucí přírodou a nádherným výhledem. Inu Žižka věděl ,kde si postavit hrad. Zdar bratři kališníci. kalich

4 hlasy
4 hlasy
zobrazeno:
503x,
komentářů:
11,
nálezce:
kalich kalich
vyfotografováno:
9. května 2021,
vloženo:
9. května 2021

Komentáře

Toto mám rád. Krása za palec. 8-) :-O

Hrobar1 :
Díky . Zajed se na hrad podívat stojí to zato. :-)

Nomen omen :-D :-D Pěkné místo, výhled impozantní.

Koukám jak to dostavěli. Pár let zpátky tam byl zbytek nároží té brány a jinak nic a už tam stojí skoro hrad :-)

Mylana Sýkoru mam moc rád a jeho dokumenty Hrady, zámky a tvrze českého severozápadu jsou skvělé. Všem lidem co se snaží Kalichu pomoct držím palce! ;-) :-)

ps: už našli tu hladomornu? :-D :-D

KNAKER :
Taky ho rád sleduji. Je to takový nástupce pana profesora Tomáše Durdíka ještě oněm myslím dost uslyšíme.. Tvrze českého severozápadu jsou skvělé a vtipné.Také nato koukám. Hladomornu stále asi nenašli. :-D

parádní už začíná byt na tyhle památky počasí , já si o víkendu zajel u nás na Helfštýn.

haidrich :
Díky za tip . Na Helfštýně jsem ještě nebyl. Musím napravit. :-) Jo začíná sezona . Budu courat už se těším. Tady je krásně. 8-)

Pro Kalicha: U Vás je hradů! Hned naproti vzdorohrad Panna, Oltářík,Jezeří.....tam musí být pořád kam chodit.

;-)

Syki je machr a je s ním sranda ;-).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru