Hrad Edelštejn

Dnes vás zavedu na místo ,které je odléhlé a nachází se v hlubokých Jesenických horách. Jedná se o kulturní památku hrad Edelštejn. Z hradu moc nezbilo ,ale okolní příroda vynahradí mohutnost zříceniny hradu. cesta k hradu je docela dlouhá.Procházka je přijemná v horkých letních dnech. Nyní k historii. Co říká wilkipedie:
Edelštejn (německy Edelstein) je zřícenina slezského hradu poblíž města Zlaté Hory v okrese Jeseník.Jedná se o jeden z největších slezských hradů, ze kterého však zůstaly do dnešního dne jen malé zbytky zdiva. Hrad patrně založil český panovník k ochraně blízkých zlatých dolů. Hrad se poprvé výslovně uvádí 2. září 1281, kdy ho drželi bratři Otta a Oldřich z Linavy. Ti odsud podnikali loupežné výpravy do vratislavského biskupství, proto byli vyzvání Mikulášem I. Opavským k vydání hradu. Mikulášův bratranec – vratislavský biskup Jindřich podnikl vůči Edelštejnu trestnou výpravu a hrad v dubnu 1285 dobyl. Poté dostal hrad do zástavy biskup jako náhradu škod způsobených předchozí posádkou hradu. Od roku 1339 byl hrad v majetku českého krále Jana Lucemburského, ale roku 1361 ho vrátil Karel IV. opavským knížatům. Roku 1440 dostal Edelštejn do zástavy opolský kníže Bolek V. zvaný Heretik, o pět let později hrad vyhořel. Kníže Bolek ho však nechal opravit a v roce 1465 ho postoupil Jiřímu z Poděbrad, který z Edelštejna vytvořil husitskou oporu proti katolickému Slezsku. Hrad byl však roku 1467 dobyt a pobořen vojenskou výpravou vratislavského biskupa. Od té doby již nebyl obnoven.
Archeologické nálezy:
V roce 1944 našel učitel Schubert a skupina dalších lidí ze Zlatých Hor hřebíky, hroty šípů a kladiva pod kořeny vyvráceného buku. V roce 1982 nalezl Frobel zvířecí zuby a zbytky střepů, nejstarší z nich pocházely ze 13. století. Ty dnes můžete vidět v muzeu města Bietingeim.
Kdo hledá mohutnou zříceninu bude velmi zklamán. Ten ,kdo chce vidět krásnou přírodu a projít se,vyčistit hlavu bude nadšen. At se vám tam líbí. kalich

5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
194x,
komentářů:
5,
nálezce:
kalich kalich
vyfotografováno:
10. července 2021,
vloženo:
10. července 2021

Komentáře

Pěkný "skoro-drnoberk" ;-)

ano moc se nedochovalo.Škoda byl to pěkný hrad i mohutný i jeho historie je velmi bohatá.

Pěkný ??

A jaké krásné rozhledy po holinách od kurovce. ;-)

Habi :
Ano byl jsem překvapen tou katastrofou kůrovce . Bylo mi do breku ,když sem to viděl na vlasní oči. je to hrůza co ten malej hjzlik dokáže napáchat škody. :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru