Nálezci pokladu dostanou 500 tisíc

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Manželé, kteří v lese u Bořitova našli mincovní poklad, dostanou od Jihomoravské kraje 500 tisíc. Odměnu schválili radní. Hejtmanství tak chce poděkovat nálezcům, že se zachovali vzorně a depot odevzdali muzeu.

Mladý pár objevil keramickou nádobu s mincemi, když se byli loni v září projít. Poklad cíleně nehledali, neměli sebou ani detektor kovu. Celkem nádoba obsahovala 802 mincí. Nacházela se ve svahu narušeném erozí. 

Výši odměny ještě musí schválit krajské zastupitelstvo, půjde ale jen o formalitu. „Jsme rádi, že poklad neskončil na černém trhu, ale v Muzeu Blanenska, kde se na něj můžete podívat,“ uvedl hejtman Jan Grolich. 

V souboru zcela dominují moravské ražby knížete a krále Vratislava II., dalších přemyslovských knížat i anonymní mince z druhé poloviny 11. a počátku 12. století. „Mince byly uložené v dochované keramické nádobě a jsou ve vynikajícím stavu,“ popsal cenný nález Jiří Doležel z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně, který mince odborně zkoumá.

Muzeum Blanenska v době nálezu mincí nemělo archeologa, oslovili právě Archeologický ústav Akademie věd v Brně se žádostí o odbornou podporu a spolupráci.

Mince jsou aktuálně k vidění v Muzeu Blanenska, kde mají expozici Cesta do pravěku a část je věnovaná středověku. „Přemýšlíme, s jakými skutky bylo nabytí tak velkého jmění spojeno. Zda to byly úspory nabyté poctivým člověkem, nebo byly spojené se zlem a strádáním ostatních?“ zamýšleli se manželé, kteří poklad objevili. 
S původním majitelem se cítí být osudově spojeni, ať ukrytí pokladu předcházelo cokoliv. „A to, protože jsme po devíti stech letech jeho velký majetek vrátili zpět na světlo světa. Naším přáním je, aby byl poklad vystaven v Muzeu Blanenska, protože máme silný vztah k Blanensku a jeho historii. Proto budeme rádi, když zůstane trvalou připomínkou zmíněných časů,“ uvedli ještě mladí manželé, kteří se dočkají odměny.

Podle Doležela byly mince ukryté pravděpodobně na konci prvního či na počátku druhého desetiletí dvanáctého století. Z kulturně-historického hlediska jde o nález nevyčíslitelné hodnoty, protože jde o první neporušený dochovaný nález z této doby a má zásadní význam z hlediska poznání dějin moravského mincovnictví.

Zdroje: www.blansko.cz, www.muzeum-blanenska.cz, www.jmk.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru