Minelab Quattro versus Croatia beach [Test]

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektor kovů Minelab Safari / Quattro

Minelab Quattro beach test

úsvitTest, a lépe řečeno každodenní hledání, jsme prováděli na turisty hojně navštěvovaných plážích, což se nepříznivě projevilo na našem každodením spánku :). Obvykle jsme začínali okolo půl šesté a před osmou jsme hledání ukončili. Následoval úprk před davy trousících se koupáků. Obecně mohu říci, že když se člověk probral, bylo ráno na plážích obvykle jedním z nejhezčích zážítků dne a to nejen pro hledání samo. Příjemný chládek a ranní východ slunce nad pláži plné racků, no to se vnitrozemci hned tak nepřejí .

Nastavení

Bohužel množství kovových odpadů v písku a oblázcích na plážích snad ještě vzrostl, což jsem s ohledem na loňské zkušenosti považoval za nemožné.Cívky s velkou plochou, které běžně používá každý z nás pro klasické hledání v Čechách, se tak dostávají do problémů. Odlišit několik signálů pod cívkou může být problém. Neříkám tím že je to nemožné, ale každopádně je to velice nepohodlné. Menší plocha cívky tady znamená rozhodně výhodu. Co se týče vyhodnocování signálu, Quattro se bez nejmenších problémů vypořádalo s vysokou mineralizací půdy, a to i v auto modu pro citlivost. Tím jsem byl poměrně dost překvapený. Přeci jen jsem čekal složitější vyladění citlivosti:). Při delším hledání v auto modu se pak občas přeci jen projevily drobné problémy, ale rozhodně nic co by vás nutilo horečně nastavovat citlivost. Manualně nastavená citlivost se pak docela dobře pohybovala okolo 14 z 20 stupňového pásma. Úroveň základního tónu si stabilně nastavuji poměrně nízko. Uši už nejsou co bývali a moc jim příliš hlasitý tón nesvědčí. Raději vyhledávám i drobné tóny v tichém signálu. A to hlavně při vydiskriminovaném železe, kdy se v stabilním tónu často ozve charakteristická pauza pro vyloučený předmět.

Nálezy

kolečka po smrtiPři očekávaném nálezu mnoha nominálních chorvatských mincí, které mají FE jádro, jsme hledali převážně v ALL METAL Modu a diskriminační vzor jsme si postupně vytvářeli až na pláži. Ve velice krátké době jsme pak eliminovali nejčastější nález, víčka od plechovek. I když jsme zkoušeli odbourávat další meně časté "šrůtky" nakonec jsme zustali pouze u eliminace víček (na stupnici Quattro č.14 a 15). Přeci jen šance že přejdete zlatou náušnici nebo přetržený řetízek člověka nutí víc kopat. Ostatně kopání na plážích je nadnesený výraz a hledat se dá i bez kopátek. Když pak pominete na drobno namleté kousky alobalu s vysokou vodivostí, dá se s chutí podívat na vše co se vám mihne pod cívkou.
Nalézt se dá prakticky vše. Na cennější kousky jsme bohužel neměli moc štěstí, ale přeci jenom něco zazvonilo. Předměty, které byli ztraceny v minulých letech pak většinou měli hodně silnou patinku a u chudších směsí drahých kovů pak prakticky neobnovitelnou povrchovou oxidaci. Holt sůl dělá divy.
Kvalita nalezených chorvatských mincí záležela na době, kterou strávily v písku. Mince ztracené minulé léto už většinou byly po smrti, mnohdy naprosto totálně viz. foto .

 

Shrnutí

po dvou hodinách na plážiQuattro rozhodně nezklamalo a vše co slibuje výrobce se v podstatě splnilo. U Australského detektoru se ostatně dá vysoká účinnost na plážích brát jako něco samozřejmého vzhledem k místní kultuře života na pobřeží. Co se týče automatického nastavení citlivosti, detektor rozhodně překvapil. S vyjímkou několika případů jsem nezaregistroval nejmenší problém. Automatická funkce neměla ani žádný vliv na maximální hloubku nalézaných předmětů, což je na pláži v podstatě přirozené, jelikož většina předmětů byla detekována v maximalné 15 cm. Ani při simulovaném zakopávání minci se rozdíl nijak neprojevil. Dosah na 1 Hkn se se standartní cívkou 25 cm pohyboval okolo 35 cm. Při použití cívky o průměru 20 cm byl pokles výkonu přibližně 10 procent, což je rozhodně velice slušné. Na oblázkové pláži se pak rozdíl výkonu projevil o něco výrazněji.U stříbrných mincí RU (10zl), které jsme si vzali sebou, se pak dosah pohyboval okolo 25 cm (stabilní kopací signál, lehce nejistý pak standartně ve 30 cm).
Vyhodnocování signálu bylo stabilní a i při několika různých předmětech pod cívkou se detektor choval doslova vzorně a signály se i při blízkém uložení daly v pohodě odlišit.

Závěr

Jestli vás hledání na pláži vezme jako nás, pak se budu těšit někde na pobřeží. V Chorvatsku jsme nikoho z detíkem nepotkali z čehož těžko dělat nějaké větší závěry, neboť místní borci chodí převážně na podzim. To jsou pláže dostatečně naplněné :).
Samozřejmě se nedají očekávat žádné historické nálezy, na to se musí na jiná místa (třeba Kalifornie je docela supr:))

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

no co sa tyka plaze a quttra mozem s tebou len suhlasit. nemam teraz sice vela casu na hladanie, ale uz skoro 2 roky byvam za plazi na vychodnom pobrezi usa, tak obcas vybehnem. predtym som hladaval s discovery 3300 - velmi dobry detektor na susi, ale v slanom mokrom piesku nepouzitelny - doslova.

uz sa tesim po 1 hurikane vraj vychadzaju spanielske mince. inak tu asi nic cenne nenajdes. zlato po zazobanych turistoch je nuda.. ;]]

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru