9. 7. 2006 Kalendárium

9. 7. 2006 Jeden z největších železných pokladů

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kolem tisíce železných předmětů našli archeologové na kopci Klášťov ve Vizovických vrších. Objevil srpy, kosy i úlomků mečů. Předměty ležely ve vrstvě asi půl metru hluboké, buďto jednotlivě, nebo pohromadě. Jde o jeden z největších železných pokladů v české historii. 

Vzácný poklad si mohla prohlédnout veřejnost v roce 2010. Železné předměty z Vizovických vrchů představilo zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy. Ve zmiňované lokalitě se nacházelo nejvýše položené slovanské hradisko na Moravě. 

Kopec lidé obývali už v pravěku, v době bronzové. Největší význam ale měl v době velkomoravské, což v letech 2005 až 2007 to potvrdil výzkum vedený archeologem Jiřím Kohoutkem. 

„Slované už to pravěké sídlo nevyužívali vlastně jako hradisko, ale využívali ho v podstatě jako sakrální nebo kultovní prostor, kde v podobě těch železných předmětů, kterých se tady našlo to obrovské množství, vlastně přinášeli obětiny bohu hromu a bouře Perunovi,“ řekl už dříve Kohoutek. 

Klášťov byl zřejmě nejen centrálním kmenovým hradiskem pro jižní Valašsko, ale patrně i kultovním místem. Kopec je vysoký sedm set padesát tři metrů, nejvyšší v okolí.

Velké množství kovových předmětů z přelomu doby bronzové a železné skrýval kamenný val. „Našli jsme asi čtyři sta šedesát srpů, kos, úlomků mečů, rádel či otek,“ vypočetl Kohoutek v roce 2006 obsah unikátního nálezu.

Dodal, že je to zatím největší zjištěný soubor železných předmětů z let 900 až 750 před naším letopočtem v České republice. Starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha doufal, že tento nález do regionu přiláká více turistů. 

„Na hřebenovce jdoucí od Luhačovic po Horní Lideč jsou hrady Starý Světlov a Sehrad, další hradiska a spousta výhledů. Vysoké Pole je ve středu trasy. Plánujeme proto vybudovat v naší obci muzeum a nálezy z Klášťova zde vystavit,“ plánoval tenkrát starosta.

Historická hodnota nalezeného pokladu je nevyčíslitelná. Jinak je hodnota materiálu zanedbatelná. „Na hoře jsme našli stopy po amatérských hledačích. Takže těch tisíc předmětů, které máme z Klášťova, považuji spíš za takový vzorek a ten skutečný počet železných předmětů byl určitě mnohem vyšší," uzavřel archeolog Ivan Čižmář. 

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

O diskuzi nic nevím. Co se řešilo?

Nic, žádná tam není :-)

No, taky jsem si všimnul, že diskuze není otevřena.

namor - asi to bude neuvěřitelná náhoda, že tady k článku, kde výše dáváš link, že se diskuze neotevře a jiná k podobnému článku se na LP ztratí 8-)

Náhody neexistují, to bude záměr :-D :-D

Určitě to nebyl záměr :-D :-D

Hm, to se ten článek ztratil asi sám od sebe, tady se teda dějí věci :-D A u podobného článku se diskuze ne a ne otevřít :-D

Je to náhodný nález bez použití detektoru kovu, tak proč by pod tím měli diskutovat detektoráři. :-D :-D :-D
Zní to logicky, no ni? :-D

OBI jo, máš vlastně pravdu :-D Ale mohlo by se to tedy objevit aspoň někde na fóru zahrádkářů, titulek by zněl: Jak jsem šel do skalky pro šutry a objevil jsem poklad nebo na fóru myslivců, titulek: Jak jsem stopoval kance, který vyryl poklad, atd. :-D :-D :-D Pak by jistě byla tam na těch fórech plodná diskuze 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru