8. 5. 2013 Mussoliniho tajný bunkr

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Před osmi lety mohla veřejnost poprvé alespoň prostřednictvím fotek nahlédnout do tajného bunkru Benita Mussoliniho. Během druhé světové války ho nechal postavit pod svým římským ústředím v Palazzo Venezia.

Stavbu bunkru nařídil Mussolini na konci roku 1942 ze strachu z rostoucích spojeneckých útoků. Stalo se tak v době, kdy pod jeho soukromou římskou rezidencí Villa Torlonia dokončili dělníci stavbu ještě mnohem propracovanějšího krytu. 

Ačkoli je ventilační systém funkční, špinavé podlahy, nedokončené elektrické a odvodňovací sítě ukazují, že stavba bunkru nebyla vlastně dokončena. Železobetonový bunkr o rozloze osmdesát metrů čtverečních leží mezi patnácti až dvaceti metry pod úrovní terénu. 

Bunkr byl objevený už v roce 2010 během údržby zdejší budovy. Úředníci narazili na dřevěný poklop, pod kterým se nacházelo cihlové schodiště vedoucí do bunkru s devíti místnostmi. Hned úpatí schodiště je malá místnost, která nese stopy starověkých staveb. Jsou tam cihlové zdi, klenuté konstrukce pokryté omítkou i malá část mozaiky. 

O bunkru jsme psali také zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologicke-zpravy-nejen-pro-hledace-s-detektory-kovu-4-3-17-3-2013-5903

Vpravo od schodiště se otevírá krátká chodba, částečně postavená ze železobetonu. Bunkr má čtvercový půdorys rozdělený na devět pravidelných čtverců. Místnosti jsou přibližně stejně velké, a to zhruba devět metrů čtverečních. Nejspíš kvůli odvětrávání je spojují  azbestocementové trubky. 

Na první pohled musí být také každému jasné, že se nepodařilo dokončit ani stěny, ze který například trčí výztužné pruty ze železobetonu. Nestihly se tam nainstalovat ani dveře. Uvnitř bunkru se dále nachází dva velké výklenky, v nichž snad měly být umístěné trezory. Špatná je podle odborníků také samotná železobetonová konstrukce, která není kvalitně provedená.

„Když jsme viděli ty tuny betonu, bylo nám hned jasné, že jsme objevili dvanáctý Mussoliniho bunkr,“ uvedl archeolog Carlo Serafini. 

V roce 2014 byl pro veřejnost otevřený již zmiňovaný kryt pod Villa Torloni, stejné úmysly měly úřady i s nově nalezeným bunkrem v Palazzo Venezia.

Zdroje: www.wantedinrome.com, www.romasotterranea.it, www.huffpost.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru