4. 7. 2010 Kalendárium

4. 7. 2010 Pohřbili 283 německých lebek

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Válečné zločiny , Kalendárium

Ostatky původních německých obyvatel pohřbili u Deštného. Spekulovalo se, že byli zavraždění na konci druhé světové války. Jejich přesnou totožnost se ale zjistit nepodařilo.

Pozůstatky německých obyvatel v Deštné uložili do hrobů. A to vedle jejich dalších krajanů. Na náhrobcích v trávě se stále nacházela jejich jména: Ignaz Köhler, Johann a Therezia Welzel, Familie Jung, Ignaz Hartwich. 

Německy mluvící obyvatelé tvořili do roku 1945 v Deštné většinu. Pak ale byly podle některých zavražděni. Lebky u kostela v části Jedlová se našly v mělké jámě poblíž hřbitovní zdi. „Jde o ostatky původních německých obyvatel, kteří byli na hřbitově v minulosti pohřbíváni. Snad konečně dojdou pokoje,“ uvedla tenkrát starostka Deštného Alena Křížová.

Fotogalerie z obřadu: Deštné-pohřeb

Ředitel muzea v Deštném v Orlických horách Bohumír Dragoun poznamenal, že je dobře, že se lebky podařilo pietně pohřbít. „U kostela svatého Matouše se pohřbívalo asi 300 let. Jde zřejmě o kosti snesené z již nefunkčního hřbitova,“ sdělil. 

Ostatky pohřbili jedno sobotní dopoledne v roce 2010 do čerstvě vykopaných hrobů. Na obřad přišla asi osmdesátka lidí. Mezi nimi také potomci sudetských Němců. Podle Dragouna se také v Orlických horách na konci druhé světové války děla zvěrstva. 

„Myslím si ale, že jsou to jen spekulace domnívat se, že tyto lebky patřily lidem popraveným v roce 1945. Neumím si představit, že by po válce někdo odděloval hlavy od těl a transportoval by je sem,“ konstatoval Dragoun.

Také podle Křížové nebyl důvod domnívat se, že jde o pozůstatky zavražděných lidí. Někteří pozůstalí s tím ale nesouhlasí. Vychází z některých pramenů, které hovoří o vraždění Němců u kostela. „Strýc je pravděpodobně mezi nimi. Nevrátil se poté, co odevzdával klíče od úřadu starosty ve Velkém Uhřínově,“ prozradil například Petr Kasal. 

Této teorii nahrávají nálezy na lebkách. Nachází se na nich díry jako po střelných ránách. „Můj strýc byl zastřelen v Čertově dole. Lebky byly v 68. roce převezeny právě sem,“ řekla další z pozůstalých Stanislava Žďárková. 

Nálezem se zabývala i rychnovská policie, která ale nenašla žádní důkazy nasvědčující spáchání trestného činu… 

Zdroje: www.idnes.cz, www.denik.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je tam krásný hřbitov. Kamarád tam má chalupu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru