29. 3. 2005 Kalendárium

29. 3.2005 Osmdesát šest bronzových žeber

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Jako poctiví nálezci se zachovali před jedenácti lety dva muži, kteří při hledání kamenů objevili 86 bronzových žeber. A to poblíž Přídolí na Českokrumlovsku. Podle odborníků měl nález hodnotu přibližně čtvrt milionu korun.

Žebra pochází z období kolem roku 1600 před našim letopočtem. Sloužily jako polotovary, ze kterých se vyráběly zbraně, šperky či nástroje. Používaly se také jako platidla. To je nejspíše i případ žeber nalezených na Českokrumlovsku, protože většina z nich byla zlomená. 

Dva muži poklad našli, když u vesnice Přídolí sbírali placáky na stavbu verandy. „Obrátil jsem pěkný placatý kámen a pod ním byla bronzová céčka. Nafotili jsme je a zavolali do Jihočeského muzea,“ uvedl tenkrát jeden z nálezců, truhlář Petr Zronek. Poklad objevil s kamarádem Jiřím Hálkem. Oba jsou z Českého Krumlova. 

Nález ocenili i archeologové. „Je to druhý největší nález bronzových žeber na území České republiky,“ uvedl tenkrát archeolog Ondřej Chvojka. Poklad předali nálezci Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích. Dostali od krajského úřadu odměnu odpovídající deseti procentům z asi čtvrtmilionové odhadní ceny.

„Při sběru náhodou odkryli takzvanou kamennou skříňku, která skrývala bronzová žebra. Mezi kameny mohla ležet asi od roku 1600 před naším letopočtem,“ prozradil tenkrát ještě Chvojka. Poklad si pravděpodobně ukryl obchodník nebo řemeslník. 

Podle Chvojky bylo 86 bronzových žeber ve své době skutečně obrovským jměním. Co konkrétního si šlo za ně pořídit, je ale nyní těžké odhadnout. „Tento nález každopádně dokazuje, že jižní Čechy byly v té době významným tranzitním územím pro obchod mezi okolím Dunaje a střední a severní Evropou. Měď a cín, z nichž se skládá bronz, se totiž jako suroviny na jihu Čech nenacházely,“ konstatoval archeolog s tím, že bronzová žebra jsou dalším z odhalených tajemství přítomnosti prvních Keltů v okolí jihočeské hory Kleť, jejíž úbočí padá až do údolí Vltavy.

Také do té doby největší nález tohoto druhu pochází z Českokrumlovska Za začátku dvacátého století se poblíž Chvalšin našlo několik stovek bronzových žeber, z toho 118 se jich podařilo dochovat. 

Zdroje: Pardubické noviny, MF DNES, https://cesky.radio.cz/, www.pridoli.cz, https://21stoleti.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

K čemu detektor, jdu sbírat placáky :-D

Hezké až dojemné, neb tehdy měl odbor památkové péče JČ jiného vedoucího :-D :-D

Podobné nálezy bronzových žeber v JČ:
https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/129973/1_StudiaArcheologicaBrunensia_19-2014-1_6.pdf

Dávná historie, 16 let, snad ani není pravda ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru