26. 6. 2021 Kalendárium

26. 6. 2017 Hliněný džbán s 870 stříbrnými mincemi

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Archeologům se podařilo v podtatranské obci Lučivná najít hliněný džbán s 870 stříbrnými mincemi. Dominovaly ražby uherské, slezské, tyrolské, dolnorakouské, moravské a olomouckého arcibiskupství.

Mince se nacházely v malém hliněném džbánu. „Máme vyčištěné dvě třetiny mincí. Nejstarší je z roku 1665, nejmladší z roku 1733. Dominují ražby uherské, slezské, tyrolské, dolnorakouské, moravské či olomouckého arcibiskupství,“ komentoval v roce 2017 nález archeolog Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd ve Spišské Nové Vsi.

V obci Lučivná archeologové prováděli dlouhodobý systematický výzkum. Podařilo se jim najít i jiné artefakty. „Šlo například o minci z období novověku či odznaky. Ale hliněný hrnec plný mincí nám vyrazil dech, přiznal Soják. 

Poklad našli zahrabaný nad známou jeskyní, které se říká Pivnice. Právě tam také našli zmiňované nálezy ze sedmnáctého a devatenáctého století. „Právě proto jsme se rozhodli pokračovat ve výzkumu. Nedaleko vedla cesta Magna via,“ uvedl Soják.

Magna via byla důležitá cesta v bývalém Rakousku-Uhersku. Vedla přes dnešní Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajinu. Používala se pro přepravu osob a pošty. „Dotyčný moc dobře věděl, kde má poklad ukryt, aby ho nikdo nenašel. Už se pro něho bohužel nevrátil. Mince si zřejmě někdo ukryl v období nepokojů, pak ho mohli na cestě přepadnout,“ poznamenal ještě archeolog.

Mince podle Sojáka vlastnil někdo z nižší střední třídy, nemají velkou nominální hodnotu. „Největší má 15 krejcarů Leopolda I. Mezi stříbrnými mincemi se nacházela i jedna měděná se znakem ze Španej doliny. Jde o vzácnost,“ přiblížil Soják.

Na čištění spotřebovali archeologové čtyři kila citrónů. „Použili jsme také ultrazvuk. Mince jsme čistili dennodenně. Byla to náročná, ale krásná práce. Stále jsme objevovali novější a krásnější exempláře. Obec plánuje, že mince vystaví pro veřejnost. Mohlo by jít o trvalou menší expozici.  Nějaké mince bychom mohli obci nechat, aby si je mohli prohlédnout turisté i místní,“ uzavřel Soják.

Zdroje: ww.obnova.sk, www.obecne-noviny.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To jsou odborníci 19kg citronů ale srát se s tim budou rok

Řekněte jim někdo, že existuje i chelaton III :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru