22. 4. 2007 Kalendárium

22. 4. 2007 Student našel 3300 let starý poklad

Kategorie: Kalendárium

Poklad nevyčíslitelné hodnoty objevil před čtrnácti lety student z Mladé Boleslavi. Depot obsahoval čtyři bronzové sekery a osm zlatých spirál. Adam Kohout předměty našel pomocí detektoru kovu.

Odborníci posléze zjistili, že poklad ke 3300 let starý. Tehdy šestnáctiletý student gymnázia sekery a spirály našel u lesa na Mladoboleslavsku. Přesný popis místa archeologové tajili. Depot se nacházel asi dvacet centimetrů pod zemí. Mladík se vydal hledat poklad, když se dočetl o mincích, které se měly nacházet na zdejším kopci.

„A tak jsem se tam vydal i s detektorem kovu. Mince jsem sice nenašel, ale i tak jsem byl úspěšný,“ radoval se tenkrát mladík, kterého zajímala archeologie a chtěl se jí věnovat také v budoucnu. Když poklad objevil, vlastnil detektor kovu teprve dva měsíce a hned se mu podařil tak krásný a významný objev.

Adam dokonce dlouhodobě spolupracoval s Muzeem Mladoboleslavska, kterému také nález odevzdal. Zdejší odborníci byli z pokladu nadšení. 

„Tohle se většině archeologů nepovede za celý život. Adam spolupracuje na výzkumech už dlouho. Pokud by poklad našel někdo jiný, možná bychom se to nedozvěděli a za několik stovek tisíc by ho nálezce prodal. Hodnota je ale pro nás mnohem vyšší,“ potvrzoval Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska,“ jež poklad schraňoval.

Nalezené předměty pochází z přelomu střední a mladší doby bronzové. A to na místě, kde pravděpodobně bylo pravěké opevněné sídlo. Všechny zlaté spirály obsahovaly přibližně 250 gramů zlata. Podle Krásného jeho cenu odhadli asi na sto tisíc korun. „Historická hodnota nalezeného pokladu je ale nevyčíslitelná,“ poznamenal Krásný.    

Kousky zlata zřejmě pochází z nalezišť na jihu Čech. Spirály pravděpodobně sloužily jako ozdoba. Menší se například zaplétaly do vlasů. Sekery vypadaly neopotřebovaně, což potvrzuje teorii, že poklad zkopal kupec, který původně plánoval nové předměty prodat.

„Nejdřív jsem nalezl jednu ze čtyř bronzových sekerek. Zpočátku jsem si myslel, že je to náhoda, že ji tam někdo mohl ztratit. Zatím je to můj největší úspěch, ale doufám, že ne poslední. Čekal jsem maximálně nějaký bronzový kroužek nebo něco takového. Ale takový poklad opravdu ne,“ uvedl šťastný nálezce.

Zdroje: www.idnes.cz, https://cesky.radio.cz/, Právo
Foto: Muzeum Mladoboleslavska

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To teda moc zlatý nebylo max.6-7 karátů... Co jsem tak četl tak většinou bývá ryzost tak 20 až 22 karátů u těchto spirál ale to se bavíme pak o jiné částce než kilo....

:-O Jak je to jednoduchý,počíst,vyrazit,najít,vykopat ... :-D

1. ten mladík se jmenoval Adam Kout nikoli Kohout! Dnes je profes.archeologem.
2. 250 g pouze goldu by i při tehdejších cenách udělalo krapet víc než 100 litrů.
3. byl jako poctivec alespoň symbolicky odměněn,byť náš přední keltolog J.Waldhauser se mohl zbláznit a volal po jeho kriminilazaci

opr.kriminalizaci
Osobní účty si s ním aspoň vyřídil tuším v nějaké své publikaci.
:-D

Tien kdyby měl PAS tak se to nestane ;-)

Wladyslave kdyby měl PAS a třeba i očkování na COVID,tak je úplně a naprosto v poho.
Byl by imunní vůči všemu. :-D

Mám na to hezkou vzpomínku z pekelných dolů.Jak tam Mužík házel machry že tam Adama s Filipem poslal.A.pritom Filip stál celou dobu vedle něj a poslouchal, aniž by Mužík věděl kdo to je :-D :-D

TienYtong: Děkuju moc za upozornění, jméno opravíme

KIM....copak mužík, toho nelze brát vážně
Mrkni na jeho video, dobrej bizár
https://m.youtube.com/user/jirkafry

Tien s tou kriminalizaci... Vždyť je to furt dokola a nikdy se to nezmění ;-)

:-O :-O :-O

TienYtong: "Osobní účty si s ním aspoň vyřídil ..."
A nejen on ;-).

JohnDeeere:Že je vyčůranej a lhář jsme věděl ,ale že je to idiot se potvrdilo, když dělal machry při pátraní po tom vrahovy hledače (Kostelec nad Černými lesy)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru