20. 5. 2016 Kalendárium

20. 5. 2016 Tunel, který Židé vyhloubili lžícemi

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Archeologové v roce 2016 objevili legendární tunel, který vyhloubili Židé během holocaustu v naději, že se jim podaří utéct před nacisty. Nachází se v lesích u litevského hlavního města Vilniusu.

Po tunelu pátral tým složený z archeologů, geofyziků a historiků z Izraele, Spojených států, Kanady a Litvy. Použili speciální techniku, která se běžně používá k hledání ropy a hornin. Tunel dlouhý 34 metrů museli mapovat opravdu opatrně, aby neponičili masové hroby, které se v dané oblasti nachází.

Příběh tunelu začal až ke konci války, když nacisté ničili důkazy. Do zdejšího ponarského lesa svezli vězně z koncentračního tábora Stutthof. Byli nimi Židé i sovětští zajatci. Nacisté jich donutili vykopat masové hroby a mrtvoly spalovat. 

„Němci chtěli odstranit všechny důkazy, a tak uspořádali tuto hořící brigádu. Přivezli na místo osmdesát lidí, kteří ze země vykopávali mrtvoly,“ uvedl Paul Bauman, který byl součástí výzkumného týmu.

Jenže vězni pak sami dostali strach, že je nacisté zavraždí. Někteří dokonce ze země vykopali těla svých příbuzných. Isaac Dogim poznal v hromadě mrtvol svou manželku. A to podle medailonku, který ji daroval na svatbě. Rozpoznal i další příbuzné. Další vězni pak dokonce našli mezi mrtvými i své děti. Vystrašený Dogim začal organizovat záchrannou akci. 

Když dozorci vězně v noci nahnali do jedné z popravčích jam, začali zajatci lžícemi hloubit tunel. Vše probíhalo samozřejmě tajně, jinak by je Němci okamžitě postříleli. V noci 15. dubna 1944 se čtyřem desítkám vězňů podařilo sundat řetěz a úzkým tunelem utéct. 

Dozorci je ale rychle odhalili a většinu postříleli. Jedenácti lidem se ale podařilo zachránit. Utekli do lesa, kde se přidali k partyzánům a přežili válku. „Tunel kopali vězni 76 dní. Bylo to šílené. Každou chvíli se to mohlo provalit. Utekli 15. dubna 1944 v poslední den pesachu. Strážci je odhalili, protože zaslechli něco podezřelého,“ připomněl Bauman.

Stráž začala na vězně okamžitě střílet, použili i minomety. Vězňům se sice podařilo proříznout plot z ostnatého drátu, ale za ním byl další a minové pole. Utíkali pět kilometrů až k řece a stále je pronásledovali psi. Přeživší po válce promluvili o tom, co prožili…

Zdroje: www.pri.org, www.abc.net.au, www.lidovky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru