2. 5. 2019 Kalendárium

2. 5. 2019 Pilota RAF pohřbili po 74 letech

Kategorie: Válka ve vzduchu , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Po více než sedmdesáti letech mohli konečně příbuzní praporčíka Johna Henryho Coatese pohřbít jeho tělo. Pilot RAF byl sestřelen během jedné z misí v Itálii. Jeho ostatky s poničeným letadlem Spitfire našli archeologové poblíž Benátek.

Mladý válečný hrdina, který zemřel po sestřelení jeho Spitfiru poblíž italských Benátek, byl v roce 2019 konečně důstojně pohřbený. Stalo se tak po 74 letech, kdy tělo objevili archeologové. Praporčíka Johna Henryho Coatese z 111. perutě prohlásili za nezvěstného poté, co se jeho letadlo RAF v březnu 1945 zřítilo poblíž vesnice Cavarzere.

O sedm desetiletý později se teprve dočkal vojenského pohřbu, kterého se účastnily dvě desítky vzdálených příbuzných. Jeho nejbližší rodina však již zemřela. Smutné je, že nevěděli, kde byl 24letý voják z Yorku zabit. 

Nyní však vyšlo najevo, že Coates se za úsvitu účastnil bombardování člunů kotvících na kanále, když bylo jeho letadlo zasaženo protiletadlovou palbou. Jeho jméno pak vyryli na Maltský válečný památník, který obsahuje 2298 jmen vojáků, kteří přišli o život kolem Středozemního moře a nemají známý hrob.

Bylo to v říjnu 2017, kdy totožnost padlého vojáka odhalili členové organizace Romagna Air Finders, která obnovuje letadla z druhé světové války. Zveřejnili informace o nalezení těla. Chtěli najít příbuzné padlého vojáka. Když jeden příbuzných spatřil příběh v místních novinách, rodina Coatese se konečně dozvěděla, jak a kde zemřel.

„Já a moji sourozenci jsme vyrostli s vědomím, že náš strýc zmizel ke konci druhé světové války. Je naprosto úžasné, že tělo strýce archeologové i po tolika letech našli. Konečně ho můžeme důstojně pohřbít,“ uvedla neteř Helen Watts (65). „Bohužel se žádný z jeho sourozenců, včetně mé matky tohoto dne nedožil. Byli by nadšení,“ dodala ještě žena. 

Coates neměl žádné děti, ale tři bratry a tři sestry. Jeho ostatky pohřbili na válečném hřbitově v Padově. Narodil se v roce 1921 a pracoval jako kreslíř v Yorku, zatímco žil doma se svými rodiči Johnem a Elizou Coatesovými. Později se rozhodl dobrovolně pracovat u RAF a vyučil se za pilota. Počátkem roku 1945 létal se Spitfire Mark 1Xs se 111 letkou. Měli základnu poblíž Rimini.

Zdroje:
www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Archeologové?

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru