10. 7. 2015 Kalendárium

10. 7. 2015 Hledač našel pravěký poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Tři tisíce let starý bronzový poklad objevil před šesti lety na Šumpersku hledač s detektorem kovu Vlastimil Flášar. Na depot narazil, když se vydal na procházku do lesa. Objevil šest nákrčníků a jednu sponu. 

Když jeho detektor začal signalizovat, že se v zemi nachází něco kovového, začal okamžitě hrabat. Už když viděl vykukovat z hlíny první předmět, bylo mu jasné, že našel něco vzácného. Na místo hned přivolal archeologa Jakuba Halamu z Vlastivědného muzea v Šumperku. Místo nálezu s kolegy zaměřil, zdokumentoval a předmět odborně vytáhl ze země.

Nakonec si do muzea odnesli šest nákrčníků, ale také sponu. Fungovala stejně jako dnešní spínací špendlík a sloužila k spínání šatů. Podle Halamy jde o nejvzácnější předměty de potu. 

„Je to velká dvoudílná štítová spona. Dvoudílná proto, že jehla má pod svou takzvanou veslovitou hlavicí oko, kterým je volně provlečeno tělo vlastní spony. Představuje teprve osmou známou sponu unikátního honosného typu Křenůvky-Domaniža z celé Moravy,“ přiblížil význam nálezu archeolog.

Vzácné jsou ale také nákrčníky. Mohl si je dovolit pořídit jen bohatší vrstva lidí, a i ti měli maximálně jeden. Rozhodně je nenosili běžně. Také spona je abnormálně velká, podobných se na Moravě nenašlo příliš mnoho. Spona je navíc bohatě zdobená rytím.

Archeologům se také velmi rychle podařilo určit, z jakého období artefakty nachází. Podle Halamy jde o pozdní dobu bronzovou. „Hovoříme o období asi jednoho tisíce let před naším letopočtem,“ poznamenal Halama. 

Flášar s muzeem dlouhodobě spolupracuje. Podle archeologů se zachoval maximálně odborně a vůči objevenému historickému předmětu velmi šetrně. „Po ohlášení nevyjímal předmět ze země a počkal na příjezd archeologů. Tím pádem mohlo být uložení souboru nálezů odborně zdokumentováno, což je pro archeologii velmi důležité,“ upřesnila poznamenala mluvčí muzea Martina Buchtová.

Přesné místo nálezu odmítli archeologové sdělit, aby se tam nezačali sjíždět zvědavci. „Chystáme se tuto lokalitu prozkoumat. Kromě samotných předmětů jsou také důležité okolnosti nálezu, jako hloubka, místo nebo okolí," uvedl ještě tenkrát Halama. 

Zdroje: https://zpravodajstvi.sumpersko.net/, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

to je barvička.

Nádhera

Ta spona je luxusní!

Paráda, tohle je hledačský sen.

Luxusní kousky, gratulace. :-O :-O :-) :-)

Já už vidim jak bych tu sponu projel krumpáčem a pak měl z toho nadosmrti noční můry.

To je pohled pro bohy :-P

:-O

http://muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/muzejicko/21-odborne-clanky/180-jakub-halama-praveky-poklad

Velká paráda 8-)

Lahůdka! :-O To uložení svědčí o tom, jak moc ve spěchu a panice probíhalo. Tohle nebylo "na honem" ukryto před tlupou krvelačných nájezdníků. Byla to pokojná oběť bohu, v té době dost ujížděli na Slunci :-D Vážně nádhera! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru