Projektil Dreyse

Tento zajímavý projektil byl nalezen koncem května na jednom políčku nedaleko Prahy. Pochází z období Prusko - Rakouské války to jest někdy kolem roku 1866. Tyto pro někoho na první pohled "rybářské olůvka" se používali jako střelivo tehdejší novinky, kterou byla pruská jehlovka Dreyse a je to, alespoň pro mně velice zajímavý nález. V hlavě mně hned blesklo... jaké to asi tenkrát bylo když zazněl první výstřel...
Kdo se o toto téma nezajímá tak nemůže samozřejmě vědět, že se tenkrát ještě na rakouské straně používala předovka Lorenz no a na straně pruské již tato "zázračná" jehlovka systému Dreyse.
Pokud vás to zajímá přikládám pár informací a obrázků.

Pruská pěchotní puška Dreyse vz. 1841 (tzv. jehlovka)
Je ráže 15,43 mm. Má oblou hlaveň vzadu osmihrannou a drážkovanou, hledí je sklápěcí s půlměsíčkovým průzorem, pažba celodřevěná, předpažbí provrtané pro vytěrák, vytěrák je s konečnou hlavou, závěr válcový otáčivý, jehlový úderník.
Rozměry zbraně:
délka: 1430 mm
(s bodákem 1930mm)
Rok výroby: 1841
Co je také zajímavé je fakt, že v roce 1866 byla pruská armáda vyzbrojena jehlovkami od nejstaršího vzoru z roku 1841 až po nejnovější model vz. 1865. Jízda používala jehlovky asi z poloviny, zatímco druhá polovina měla karabiny a pistole předovky. Střelec z jehlovky dokázal za jednu minutu vystřelit 5 – 7 ran. Jehlovky jsou vlastně první zadovky a jako střelivo se používala papírová nábojnice opatřena právě tímto projektilem. Princip výstřelu z pušky ( jehlovky) byl takový, že jehla probodla papírový náboj (nálož) a udeřila (napíchla) zápalku, která byla uložena pod střelou a no a došlo k zážehu a výstřelu.
Jehlovku zkonstruoval Nikolas Dreyse (1787 – 1867) s byla zavedena z důvodu utajení do výroby jako lehká perkusní puška. Je zajímavé, že právě tato puška měla značný podíl na vítězství Pruska nad Rakouskem v bitvě u Hradce Králové.... toť vše asi :-) jo a zdrojem informací je samozřejmě internet ;-)
Tak hodně štěstí při pípání.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Projektil do jehlovky Dreyse (1 názor) StandaS: Projektil do jehlovky Dreyse

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Okolnosti nálezu

Lokalita:Středočeský kraj
Stav půdy:Vlhká
Hloubka nálezu:10 cm
Použitý detektor:Nokta Fors Relic, LP ZERO II 30, M@rs MD
3 hlasy
3 hlasy
zobrazeno:
142x,
komentářů:
2,
nálezce:
StandaS StandaS
vyfotografováno:
23. června 2021,
vloženo:
24. června 2021

Komentáře

Pěkný nález a to ostatní také.?

Děkuji ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru