Palladium země České

Typ: Přívěsek Panny Marie Staroboleslavské (reliéf) Palladium země české
Datace: 18. století / odlitek /mat. Mosaz / Výška: 60,4 mm, Šířka: 33,5 mm, Váha: 24,8 g.
Av: Reliéf Panny Marie Staroboleslavské jejíž reprodukční předlohou posloužil milostný obraz Panny Marie Svatovítské. Představuje dvě třetiny postavy Bohorodičky, chova¬jící Ježíška. Madona s korunou na hlavě je orientována zpříma a na dlani její levé ruky sedí Ježíšek. Bohorodička jej podpírá pravou rukou pod jeho le-vým raménkem. Tvář Madony je pravidelná a plná. Řasnaté spodní roucho rozložené okolo hlavy splývá po stranách v četných kolmých záhybech. Zpod tohoto roucha splývá po levé tváři Madony pramen zkadeřených vlasů. Nad spodním rouchem je položeno roucho svrchní, spočívající na ploše temene hlavy a zpředu po obou stranách volně padající dolů, hluboko pod krkem spojené v širokých záhybech, tak že krk a část plecí zůstávají obnaženy. Po stranách splývá roucho na obě ramena, odkud v bohatých záhybech zahaluje ruce, prsa i život Bohorodičky, pod její le¬vou rukou je opět spojeno. Ježíšek je zcela nahý, hlavu obklopuje svatozář, baculatou tvář rámují kučeravé vlasy. Levou ručku má božské dít¬ě pozdviženu, pravou volně šikmo položenu přes pra¬vou ruku Marie na šaty splývající z pravého ramene.
Rv: Mírná prohlubeň s vystupujícím zřetelným symbolem , což můžeme chápat jako Kristův monogram „Iesus Hominum Salvator“ (Ježíš Spasitel Lidí)
Za tento kus velice děkuji nálezci Jukubovi Křížovskému.
pozn. Jedinný zámý exemplář největšího typu s horním ouškem.!!!

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Panna Maria Boleslavská - Palladium země české (3 názory) Master2: Panna Maria Boleslavská - Palladium země české, Scarmasax: Panna Maria Boleslavská - Palladium země české, petroff: Panna Maria Boleslavská - Palladium země české

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

7 hlasů
7 hlasů
zobrazeno:
196x,
komentářů:
6,
nálezce:
cobra cobra Facebook
vyfotografováno:
5. července 2016,
vloženo:
6. července 2021

Komentáře

Tak to je něco

Zrovna dnes jsem si říkal, co je s tebou, že už si dlouho nic nevložil. Moc pěkný kousek.

Skvělé :-)

To namor: tři věci, Benediktíni, Reliéfní svátostky a stále Palladium a dotoho možnost výstavy mé skromné sbírky i s tištěným katalogem.... 8-) třeba vývoj mého návrhu univerzálního měřítka zabral téměř měsíc. Schváleno a časem ho uvidíš i v oficiálních publikacích :-) ;-) Přesnost je 1pixel ;-)

cobra - vzal jsi to hodně vážně, to už je profi přístup. ??

Svátostka je super, a tvoje bádání a publikování neméně. Díky za tvou dobrou práci ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru