Bombarda

Vkládám kolegovo nález ze záchranného výzkumu /vnější strana u základů fortifikace /. Nález zaevidován, předán. Pískovcový fragment koule z bombardy o průměru +-30cm. Musel to být hukot - samotný výstřel a co když to teprve prolítlo kolem hlavy...

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Projektily palných zbraní (1 názor) koiko: Projektily palných zbraní

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Okolnosti nálezu

Stav půdy:Vlhká
Hloubka nálezu:60 cm
Odevzdáno do: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech
5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
396x,
komentářů:
8,
nálezce:
koiko koiko
vyfotografováno:
13. října 2020,
vloženo:
21. června 2021

Komentáře

To jako, že ty projektily vyráběli z pískovce? Není to nevhodnej matroš na takovou kanonádu? ...

cobasico:tak pokud se to rozletí už v laufu, máš šrapnel. ;-)

kyl76 : Jenže bombarda byla primárně obléhací zbraň. Tam jsou ti šrapnely k ho*nu. Jako šrapnel se používal jiný materiál. (štěrk, sklo, drcený hřebíky, olovo) Do Bombardy potřebuješ jednotnou střelu ,takže pochybuju, že by byla z pískovce. Tohle nejspíš nebude projektil..

Tak oprava: teď koukám, že se v některých případech používal i běžnější materiál ,jako je pískovec na výrobu projektilů do katapultů a bombard.

Taky si myslím, že projektil z pískovce by byl při obléhání hradu k prdu. Nejspíš by se po použití jen tak "rozmáznul" o hradbu. ... Samozřejmě jen spekuluju, muselo by se to vyzkoušet. ...

Pískovec byl pro výrobu projektilů poměrně oblíbenej materiál (hlavně velmi dobře opracovatelnej),dál třeba křemenec,žula apod. někde použili třeba i mramor.Ono taky záleželo hlavně na tom co za materiál poskytovaly místní zdroje v okolí! Jinak se střelivo muselo dovážet,což se taky dělalo ale spíš v menší míře.Pak taky záleží nač se tím vlastně střílelo,ideálnější je na slabý(parkánový) zdi,na zdi nasucho kladený,palisády atd.

Pískovec je dobrý materiál na opracování ale jinak je moc měkký. Dá se použít jako projektil ale ano záleží na co. Ono ve finále když to někam křápne tak to udělá paseku. Já s ním pracuji rád. ;-)

Jde o pískovec, ne dřevěné palisády stačil. A místo, kde výzkum probíhá byl převážně dřevěný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru