Artefakt

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Pamětní odznaky (2 názory) wiky: Pamětní odznaky, Kapsa: Pamětní odznaky

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

2 hlasy
2 hlasy
zobrazeno:
321x,
komentářů:
3,
nálezce:
Kakl Kakl
vyfotografováno:
29. září 2019,
vloženo:
29. září 2019

Komentáře

17. Štěpán Maria Trochta 23.11. 1947 – 1952 vzdal se stolce
* 26. 3.1905 Francova Lhota u Vsetína, + 6. 4.1974 Litoměřice. Nejstarší ze 3 dětí. V jeho 8 letech mu zemřel otec. Studoval na gymnáziu v Kroměříži. V r. 1923 se dozvěděl o salesiánech a odjel do Turína. Stal se členem řádu salesiánů (SDB) a studia dokončil v Salesiánském ústavu v Turíně, kde vystudoval teologii a filosofii. Z obou oborů získal doktorát 20. 6.1932.
Vysvěcen na kněze 3. 7.1932 v Turíně. Vrátil se do vlasti a působil ve Fryštáku u Zlína jako profesor filosofie, pedagogiky a náboženství. V r. 1937 začal budovat Salesiánský ústav v Praze – Kobylisích. Byl jmenován jako ústřední duchovní rádce Junáka 1939 – 1974 (1947 – 1950, 1968 – 1970).
Protože působil v Kobylisích, které sousedily s Libní, kde se stal 27. 5.1942 atentát na Heydricha, byl 28. 5.1942 (den po atentátu) uvězněn nacistickým gestapem v Terezíně a v Dachau. Označen RU = návrat nežádoucí. V Mauthausenu byl postřelen a dozorce se domníval, že je mrtev. Byl naložen na vůz, odkud se mu podařilo uprchnout na ošetřovnu.
23. 5.1945 se vrátil z koncentračního tábora a v r. 1946 byl vyznamenán Válečným křížem. 27. 9.1947 byl jmenován za biskupa v Litoměřicích a 16.11.1947 byl vysvěcen na biskupa v pražské katedrále. Po válce byl nejmladším biskupem v ČSR. Salesiáni mu uspořádali na Hradčanském náměstí koncert a skauti ho doprovodili v průvodu na Václavské náměstí, kde položili květiny k poctě umučených studentů. Za biskupské heslo si zvolil: Práce, oběť, láska.
15. 6.1949 vydal s ostatními biskupy pastýřský list „Hlas biskupů a ordinářů věřícím v hodinu velké zkoušky“, zatčen komunisty. Nejdříve byl internován na biskupství (ve vazbě 1949 – 1951). Byl nucen ke spolupráci s StB, aby nemusel spolupracovat s StB podal 23. 4.1952 rezignaci. Po třech letech byl oficiálně zatčen a uvězněn v komunistickém vězení 16. 1.1953 – 9. 5.1960 (Ruzyně, Valdice, Leopoldov, Pankrác). Označen NO = nepřátelská osoba. Pracoval jako dělník v letech 1960 – 1962, byl umývačem klozetů a přidavačem u zedníků. Internován 1962 – 1968 v charitním domě Radvanov u Mladé Vožice, kde byl s arcibiskupem Beranem, biskupem Hlouchem a Skoupým.

https://cirkevnihistorie.estranky.cz/clanky/dieceze-v-ceske-republice/d--dieceze-litomerice.html

123Martin super info hodně zajímavé čtení ?? díky

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru